Drożdżowa strucla makowa
Przygotowanie
Ciasto (dzień wcześnie):
- Do miski przesiać mąkę, dodać drożdże, cukier i sól, wymieszać. Dodać ciepłe mleko i wymieszać łyżką lub zacząć miksować mieszadłem miksera. Wbijać kolejno po 1 jajku cały czas miksując lub mieszając łyżką. Następnie wyrabiać ciasto mikserem (hakiem) lub ręką przez około 10-15 minut (im lepiej wyrobione ciasto tym lepszy makowiec). Później dodawać stopniowo miękkie masło i wyrabiać jeszcze przez około 5-10 minut (teraz też dobrze, starannie i jak najdłużej wyrobić). Na koniec ciasto ma być gładkie i błyszczące, będzie raczej rzadkie ale nie będzie się kleiło czy rwało. Przykryć miskę folią i wstawić do lodówki na całą noc (lub do 4 dni).
Masa makowa (można przygotować wcześniej):
- Mak wsypać do garnka, zalać wodą i zagotować. Gotować przez około 30 minut na małym ogniu. Następnie przecedzić przez gęste sito i zostawić do całkowitego odsączenia. Zmielić dwukrotnie w maszynce z sitkiem o najmniejszych oczkach. Do zmielonego maku dodać drobno posiekane orzechy, rodzynki, skórkę pomarańczową, morele lub śliwki (można je zmielić w maszynce o największych oczkach). Dodać amaretto lub aromat migdałowy, miód i wymieszać. To wszystko można przygotować wcześniej.
Pieczenie:
- Do masy makowej dodać miękkie masło i dokładnie wymieszać. Żółtka i jedno białko ubić z cukrem pudrem na gęstą i puszystą masę. Resztę białek ubić w drugiej misce na sztywną pianę (ubijaczka i miska muszą być czyste i suche). Do masy makowej dodać delikatnie mieszając ubite żółtka a następnie białka.
- Przygotować 3 keksówki, najlepiej długie na około 33 cm i w ciemnym kolorze. Wyłożyć je papierem do pieczenia. Wyjąć ciasto z lodówki i od razu, nie czekając aż ciasto się ociepli, wyłożyć je na stolnicę oprószoną mąką. Złączyć je w kulę i podzielić na 3 części. Na podsypanej mąką stolnicy rozwałkować pierwszy placek w kształcie prostokąta o wymiarach około 20 x 30 cm.
- Nałożyć 1/3 część masy makowej zostawiając około 1-2 cm wolnego brzegu. Zwinąć roladę zlepiając końce, podwinąć je pod spód. Przenieść do keksówki i położyć łączeniem do dołu. Lub zawinąć w pergamin zostawiając około 2 cm wolnej przestrzeni na wyrośnięcie. W ten sam sposób przygotować pozostałe 2 makowce. Odstawić na 1 godz i 30 minut do wyrośnięcia.
- Piekarnik nagrzać do 190 stopni C (góra i dół bez termoobiegu). Wierzch makowców posmarować delikatnie żółtkiem za pomocą pędzelka i wstawić do piekarnika na środkową kratkę (uwaga:sugeruję pieczenie makowców pojedynczo, jeden po drugim, lub ewentualnie upiec najpierw jeden makowiec a później dwa na raz w dużych odstępach). Każdy makowiec piec przez ok. 20 - 25 minut.
Lukier cytrynowy:
- Cukier puder wsypać do miski, dodać sok z połowy cytryny, wymieszać. Następnie dodawać stopniowo sok z cytryny do uzyskania odpowiedniej gęstości. Posmarować pędzelkiem po wierzchu makowca, posypać skórką lub makiem.
- Ciasto zagniatamy wieczorem poprzedniego dnia i wstawiamy do lodówki. Następnego dnia wyjmujemy ciasto i od razu zwijamy roladę. Po wyrośnięciu pieczemy. W międzyczasie przygotowujemy masę makową lub używamy gotowej masy makowej wcześniej osuszonej w piekarniku (czytaj wskazówki poniżej).
- Ciasto znacznie łatwiej wyrabia się mikserem planetarnym (hakiem) lub w maszynie do chleba, termomiksie czy melakserze.
- Do upieczenia makowców potrzebujemy 3 ciemne keksówki lub tylko papier do pieczenia.
- Zalecam pieczenie makowców oddzielnie, jeden po drugim, wówczas ładnie i równomiernie się wypiekają.
Brak głosów
3 sztuki
Ciasto:
- 380 g mąki pszennej (tortowej, typ 450)
- 7 g suszonych drożdży instant (1 torebeczka)
- 50 g cukru
- szczypta soli
- 100 ml ciepłego mleka
- 3 jajka (w temp. pokojowej)
- 170 g masła, bardzo miękkiego
Masa makowa (lub 400 g gotowej masy*):
- 250 g maku
- 30 g orzechów włoskich
- 30 g rodzynek (sułtanek)
- 30 g smażonej skórki pomarańczowej
- 30 g suszonych moreli lub śliwek lub rodzynek królewskich
- 2 łyżki likieru amaretto (lub 1/3 łyżeczki aromatu migdałowego)
- 2 łyżki miodu
oraz (zarówno do domowej jak i gotowej masy makowej):
- 3 łyżki miękkiego masła
- 5 jajek (w temp. pokojowej)
- 1/2 szklanki cukru pudru
Lukier cytrynowy:
- 100 g cukru pudru
- 1 limonka lub cytryna
oraz:
- do posmarowania: żółtko
- do dekoracji: smażona skórka pomarańczowa lub mak
Wskazówki
* jeśli korzystamy z gotowej masy makowej trzeba ją najpierw podsuszyć. W tym celu masę należy luźno rozłożyć na blaszce do pieczenia i włożyć na 3 godziny do piekarnika nagrzanego do 65°C (przemieszać kilka razy w trakcie suszenia). Zostawić do ostygnięcia. Po osuszeniu odważyć potrzebną ilość.